Poskytované služby
- Vyšetření zraku metodou preferential looking
- Funkční vyšetření zraku u dětí 0 - 3 roky a pacientů s kombinovaným postižením
- Vyšetření zrakové ostrosti u dětí i dospělých
- Vyšetření ortoptického statu
- Vyšetření okulomotorické rovnováhy (Hessovo plátno)
- Pleopticko - ortoptické cvičení
- Edukace zákonných zástupců klientů o doplňující domácí péči



NEJČASTĚJŠÍ ZRAKOVÉ VADY DĚTSKÉHO VĚKU
Šilhání (strabismus)
Šilhání je stav, kdy při fixaci předmětu do dálky nebo do blízka nejsou osy bulbu rovnoběžné. Jedná se o svalovou a motorickou poruchu vzájemné spolupráce očí. Šilháním je postiženo 4 - 6% populace. Zhruba u 50% šilhajících najdeme tupozrakost.
Tupozrakost (amblyopie)
Tupozrakost je snížení zrakové ostrosti oka, které je způsobené nedostatečnou zrakovou stimulací v kritickém vývoji vidění, a které nelze odstranit ani nejlepšími korekčními pomůckami. Tato porucha vzniká v dětství nejčastěji v důsledku šilhání, refrakční vady nebo jiných očních onemocnění. Závažnost tupozrakosti je tím větší, čím dříve vznikne a čím déle trvá bez léčebného ovlivnění. Vývoj vidění je ukončen okolo 1. roku věku a upevňuje se do 6 let. V tomto období bývá léčba tupozrakosti nejefektivnější.
Refrakční vady
Refrakce oka je tvořena poměrem mezi lomivostí optických prostředí oka a jeho předozadní délkou.Je-li mezi nimi nepoměr, jedná se o refrakční vadu.
Krátkozrakost (myopie)
Krátkozrakost je způsobena nejčastěji delší předozadní osou oka. Krátkozraké oko vidí špatně do dálky a dobře do blízka. Koriguje se brýlemi s rozptylovými čočkami.
Dalekozrakost (hypermetropie)
Je způsobena nejčastěji zkrácením předozadní osy oka. Dalekozraké oko nevidí dobře do blízka, ale ani do dálky. Každé dítě se rodí s určitou hypermetropií, která se obvykle však růstem vyrovnává. Koriguje se brýlemi se spojovacími čočkami.
Astigmatismus
Je sférická refrakční vada, většinou způsobená vrozeně vadným zakřivením rohovky. Koriguje se brýlemi s torickými čočkami.